SEO Danışmanı

SEO

Arama Motorlarının İşleyişi

Arama motorlarının işleyişi için kullanıcıların sonuçlarını görüntülemek amacıyla üç işlem devreye girmektedir.

Google Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Bu işlemler tarama, dizine ekleme ve sıralama olarak sınıflandırılır.

Tarama

Tüm web sayfalarının kaydedildiği tek bir alan olmadığından ilk önce web’te hangi sayfaların olduğu bulunur. Bu nedenle Google, arama yaparken sürekli yeni sayfalar tarar. Daha sonra bunları bilinen sayfalar listesine ekler. Zaten arama motoru, bazı sayfaları daha önce ziyaret ettiğinden tanımaktadır. Google diğer sayfaları, tanıdığı sayfadan yeni sayfalara giden bağlantıları takip ederek keşfeder.

Web sitesi sahipleri, sayfa listesinin taranması için Google’a gönderdiğinde diğer sayfalar keşfedilir. Arama motoru bir sayfanın URL’sini keşfettikten sonra sayfada ne olduğunu öğrenmek için sayfayı tarar. Sayfadaki metni ve genel görsel düzeni analiz eder. Böylece SEO Analiz Google sıralama yarışması kapsamında sayfanın arama sonuçlarında nerede görülebileceğine karar verir.

Dizine Ekleme

Google arama motoru, web sayfasını keşfettikten sonra sayfanın neyle alakalı olduğunu anlamaya çalışır. Google’un bu sürecine ‘dizine ekleme’ denilmektedir. Arama motoru sayfanın içerisindekileri analiz eder. Web sayfasındaki video ve resimleri kategorilere ayırır. Google bu bilgileri dizininde saklar. Bu veri tabanları devasa olup pek çok bilgisayarda depolanmaktadır.

Sıralama (Sunum)

Bir kişi, Google arama motoruna bir sorguyu yazdığında Google en yakın cevabı bulmak için birçok etkenden yararlanır. Arama motoru olarak Google, en kaliteli yanıtları saptamaya çalışır. Bunun için sorguyu yazanın konumunu belirler. Google sorgu için kullanılan cihazın masaüstü ya da telefon olup olmadığına dikkat eder. Ayrıca Google sorguyu yazarken kullanılan dili göz önünde bulundurur. Böylece Google, en kaliteli kullanıcı deneyimini sağlamak ve en uygun cevabı verebilmek için tüm faktörleri dikkate alır. Mesela ‘bebek bezi’ araması için Türkiye’deki bir kullanıcıyla Hollanda’daki bir kullanıcıya farklı cevaplar gösterecektir. Arama motorunda sıralama otomatik bir şekilde yapılmaktadır.

Diğer makalemize de göz atmak ister misin?  Wordpress Seo Nedir?

Sonuç olarak SEO hakkında merak ettiğiniz konuları açıklamaya çalıştık. Bu alanda başarılı olabilmek için kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. SEO’yu en baştan öğrenmek sabır gerektirir. Arama motoru optimizasyonu temellerinin yanında bir SEO Uzmanı olarak dijital pazarlamayı da öğrenmenizde fayda olduğunu belirtmek isteriz.

Comment (1)

  1. Vedat KRC
    Mart 1, 2022 Cevapla

    Peki arama motorları çalışma mantığına aykırı sıralama alan siteler, alakasız içerikler ile dolu iken bunun mantığı nerede kalıyor. SEO Analiz Google sıralama yarışması yapılıyor ve Google bir arama motoru peki bu mantık onun içinde geçerli mi?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.